Rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

od | 6 prosince, 2023 | Aktuálně, Reportáže

Trochu dnes poprchávalo, takové uplakané počasí. Cesta mne zavedla do kostela Panny Marie pod řetězem na Malé Straně.

Lidé  se tam scházeli, aby se rozloučili s knížetem, bývalým hradním kancléřem republiky a ministrem zahraničí  Karlem  Schwarzenbergem.

 

Do kostela, který patří Řádu maltézských rytířů, u vstupu i východu je napsané přání Karla Schwarzenberga, který si místo květin přál finanční dary na podporu Ukrajiny napadené Ruskem a na charitativní činností maltézských rytířů.  Lze přispět do skleněné kasičky nebo pomocí QR kódu.  Nechybí ani Kondolenční kniha.

Dostala jsem vzpomínkovou kartičku, jako všichni příchozí, kde jsou modlitby, fotografie pan Karla Schwarzenberga, data narození a úmrtí a vyobrazení Pražského jezulátka.

Rakev stojí přímo před oltářem, je zahalena modro-bílou vlajkou rodu Schvarzenbergů. Čestná stráž stojí vedle rakve. Z jedné strany stojí příslušník Hradní stráže, z druhé člen skautského hnutí. Na levém kraji je vystavený erb Maltézských rytířů, jehož byl Karel Schwarzenberg členem, Další tři věnce jsou  se stuhami Senátu, Poslanecké sněmovny a městské části Praha 1.

Bývalý šéf české diplomacie, poslanec a senátor zemřel 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let.

V sobotu 9. prosince se uskuteční poslední rozloučení se státními poctami v katedrále sv. Víta na Pražském hradě a poté budou Schwarzenbergovy ostatky převezeny na Orlík, kde bude pochován v rodinné hrobce.

Schwarzenberská hrobka není veřejnosti přístupná, moc lidí tedy nemělo možnost vidět její interiér.

Bude to nejsledovanější pohřeb poslední doby.

Share This