Bitva u Jankova

od | 4 března, 2024 | Aktuálně, Reportáže

V sobotu 2.3. jsme si připomněli nejkrvavější bitvu 30ti leté války a to byla bitva u Jankova.

A jak to vypadalo u Jankova 1645?

Byla to nejkrvavější bitva u nás………, ale vlastně i ve Střední Evropě, padlo zde 7 000 lidí,.

Střetnutí švédské a císařské armády u Jankova 6. března 1645 je považováno ze jednu z nejvýznamnějších bitev třicetileté války. Do historie vojenské strategie vstoupil nečekaný, organizačně náročný a především v kontextu pozemních bitev třicetileté války zcela ojedinělý manévr švédské armády, kterým generál Torstensson ještě před zahájením boje zcela změnil poměry na bojišti ve svůj prospěch. V neposlední řadě pak výsledek jankovské bitvy znamenal neobyčejně vážné ohrožení habsburské moci. Císařská armáda byla u Jankova v podstatě zničena, Švédům se otevřela cesta na Vídeň a 30 let trvající válka se zdála být u konce.

Samotná bitva začíná za rozbřesku v pondělí 6. března 1645 a vraždění bude trvat až do soumraku téhož dne. Velitel císařských von Hatzfeld vydává nejprve příkaz vsému podveliteli Johannu von Götzovi k útoku na pravé křídlo Švédů. Götz je velice schopný voják, který bojoval už na straně Mansfelda, pak přešel na stranu Valdštejna, vyznamenal se v bitvě u Nördlingenu a účastnil se i tažení proti Rákoczimu v Uhrách. Na každý pád je to schopný velitel, který po právu vede levé křídlo císařských do útoku.

První nápor Götzových mužů sice Švédi odrazí, ale následující opakované útoky přece přinesou kýžený výsledek, když je kolem poledne na několika místech proražena švédská obrana a Torstensson nařizuje ústup. Právě v tento okamžik se však láme chleba, císařští žoldnéři pronikají do týla Švédů a chamtiví žoldnéři se vrhají na plenění švédského trénu. Není vyloučeno, že pokud by Götz vydal příkaz k pronásledování Švédů, byla by švédská hrozba zlikvidována, neboť jak známo ustupující vojsko je nejzranitelnější. Místo toho však císařští plundrují ve švédských zásobovacích vozech, což dá Torstenssonovi potřebný čas k přeskupení svých sil. Když se pak Švédové vrhnou do protiútoku, mordují zaskočené císařské jako ovce. Protiútok čísařští nečekají a nastává houfné pobíjení, které nebere konce. Když se císařští vrhají na bezhlavý útěk, je jich ještě velké množství vybito pronásledující švédskou jízdou. Teprve až rouška noci oddělí obě armády a ukončí pronásledování.

Od roku 1995 bitvu na místě upomíná kamenný pomník. Najdete tu několik kamenných bloků s pamětními deskami, informačními tabulemi a lavičkami. Kolem tohoto památníku také vede naučná stezka, kterou můžete využít jako okruh k procházce. Trasa ve tvaru osmičky, která má celkem zhruba 15 km, vám ukáže Jankov, Ratměřice i další osady. Některá zastavení informují o bitvě, jiná o dějinách samotných vesnic nebo o zdejší přírodě.

Větším lákadlem je v Jankově bitva, kterou o výročích organizuje místní historický spolek Jankovští žoldáci spolu s historickou společností Císařský regiment. Veřejnost na náměstí přihlíží seřazení vojsk a poté  se jde na pole. Nechybí ani pietní akce, představení taktiky boje  a samozřejmě rekonstrukce onoho krveprolití,

Share This