Bitva u Jankova 1645

od | 8 března, 2023 | Aktuálně, Reportáže

Bitva u Jankova 1645
 Vzpomínková akci u příležitosti jedné z nejkrvavějších a nejvýznamnějších bitev třicetileté války. Jankovské bojiště roku 1645 – 6. března.
Letos se akce uskutečnila v sobotu 4.3.2023 za velmi nevlídného počasí – teploty kolem 5 stupňů a mrazivého silného větru.
Účast byla obrovská. Z náměstí v Jankové šel průvod bojovníků na pole, kde se bitva odehrála. Položili se věnce k uctění památky padlých. Řečnila starostka Votic, Jankova, poslanec, senátor i velebníček.
Vystřílelo se 50kilo střelného prachu, občas jsem skoro neslyšela……….Velká a krásná podívaná na rekonstrukci bitvy.
Zatímco povědomí o bitvě na Bílé hoře je široké, bitva u Jankova, která se rovněž odehrála na českém území během třicetileté války, už tak známá není. Šlo přitom o jednu z nejkrvavějších bitev tohoto konfliktu.
Hrůza! Řež! Zmar! Třicetiletá válka v Čechách začala a potom se potloukala spíš po Evropě. V její konečné fázi se jako spráskaná fena do Čech zase vrátila bitvou u Jankova.
Krvavá řež u Jankova svedla proti sobě 6. března 1645 vojska švédská a císařská. Švédové pod vedením Lenharta Torstenssona táhli na Moravu, aby se spojili se sedmihradským knížetem Jiřím Rákóczim a společně dobyli císařskou Vídeň. Zabránit jim v tom měli maršálové Hatzfeld a Götz a Johann von Werth. Stoupenci císaře zaujali výhodnější pozice podél dlouhého lesnatého hřebene a čekali.
Mazaní Švédové obratným nočním manévrem obešli levé císařské křídlo a dělostřeleckou palbou nemilosrdně ničili protivníky. Navzdory polednímu vzepětí a pomoci bavorského jezdectva bylo odpoledne jasno. Armáda Habsburků byla ostudně poražena a ztratila přibližně 4 000 mužů včetně maršála Götze. Stejný počet padl do zajetí včetně maršála Hatzfelda a dalších pěti generálů. Generál Werth uprchl do Bavor.
Samotný císař Ferdinand, který pobýval tou dobou v Praze, chvatně spěchal také do bezpečí. Zkáza se zdála být nedozírnou. Přesto se Švédům jejich záměr nepovedl. V cestě na Vídeň stálo Brno, které jejich tříměsíčnímu nátlaku odolalo. Švédové nakonec odtáhli a mír už byl téměř na dosah…
Více fotek z celé bitvy

 

Share This