Dnes byla slavnostně otevřena výstava Třešťských betlémů v Jindřišské věži za účasti významných osobností. Součástí výstavy jsou i betlémy ze soukromé sbírky z různých koutů světa.
Betlémářství v Třešti na Vysočině má dlouhou tradici sahající až do počátku 19. století. Nejdříve tam místní vyráběli betlémy papírové, které po roce 1860 postupně nahrazovali dřevěnými. Některé třešťské betlémy obsahují i 500 figurek a dosahují délky až sedm metrů.
Velký je i hlavní třešťský betlém na výstavě v Jindřišské věži. Jeho nejstarší figurky vznikly zhruba před 150 lety a každý rok je na pražské výstavě doplňují nové postavy a motivy. Třešťští betlémáři ho vždy ozdobí čerstvým mechem a kapradím a na jeho sestavení stráví v Praze celý víkend. Hlavní betlém doplňují další krásné menší betlémy a informace, včetně orientačního plánku rodin, které přes Vánoce v Třešti vystavují svoje rodinné betlémy.
Jindřišská věž je původní zvonicí kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty a dosahuje výšky 65,7 metru. Původně byla postavena v gotickém slohu z pískovce, a to v letech 1472 až 1476. Měla dřevěnou střechou s břidlicovou krytinou. V té době byla majetkem Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou. V roce 1577 na ni byly umístěny hodiny. Ciferník zdobí po stranách barevné znaky Starého a Nového Města a zemí Koruny české.
V roce 1648 byla pobořena obléhajícími Švédy. Poškozena byla rovněž v roce 1757, kdy po bitvě u Štěrbohol obléhala Prahu pruská vojska. V roce 1801 pak při vichřici vzala za své její střecha.
V letech 1876 až 1879 byla věž podle návrhu architekta Josefa Mockera zrekonstruována a přestavěna v neogotickém stylu. Získala dnešní výšku a stala se nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze.
Seznam rodin, které betlémy ukazují návštěvníkům od 26. prosince do 2. února, lze najít i s mapkou na internetových stránkách Třeště – www.trest.cz, nebo si ji lze vyzvednout v místním infocentru.